·         Teren je prilagođen tako da je dužina terena 20 do 24 metara, a širina od 15 do 20 metara, što odgovara polovini rukometnog igrališta.

·         Golovi su prilagođeni ovom uzrastu i sledećih su dimenzija: visina 1.70 metara, a širina 2.50 metara.

·         Linija golmanovog prostora je obeležena na 5 metara.

·         Slobodno bacanje se izvodi sa 7 metara.

·         "Sedmerac" se izvodi sa linije na 6 metara.

·         Mini rukomet se igra sa kožnom loptom obima 48cm (takozvana 1 - jedinica).

·         Utakmica traje 2 puta po 15 minuta(2x15min) sa 5 minuta pauze između poluvremena.

·         Nema tajm-auta (time-out).

·         Broj igrača u igri 7 ( 1 golman i 6 igrača). Ukupan broj igrača nije ograničen.

·         Nisu dozvoljeni mešoviti sastavi ekipa (devojčice i dečaci).

·         Ukoliko ekipe nemaju minimum po 7 igrača, utakmica se neće odigrati.

·         Kazna isključenja je 30 sekundi.

·         Službeni rezultat je 5:0.

·         Nije dozvoljeno striktno pokrivanje igrača ni na jednoj poziciji, dozvoljene su sve vrste zonskih i kombinovanih odbrana. Nepoštovanje ovog pravila podleže progresivnom kažnjavanju trenera.

·         Ostala pravila su u skladu sa međunarodnim pravilima rukometne igre.

·         Organizator takmičenja obezbeđuje dvoranu za odigravanje Lige, službenu loptu za utakmice, sudijski par za utakmicu, zapisnik, zapisničara i merioca vremena, ručni semafor za vođenje rezultata utakmice.

·         Trener je obavezan da svakom igraču obezbedi da provede najmanje 10 minuta u igri.

Cilj mini rukometa je da se deci najmlađeg uzrasta omogući da što pre osete čari rukometne igre u uslovima prilagođenim njihovim psihofizičkim osobinama. Takođe, ima zadatak da kroz takmičenje edukuje veliku sportsku bazu igrača, trenera i sudija.